Rostoucí ceny elektřiny nás motivují k omezení nadměrného používání elektronických zařízení. Obnovitelné zdroje energie jsou nesmírně důležité, díky nimž nejen snižujeme svůj negativní dopad na životní prostředí, ale také snižujeme náklady na elektřinu.
Energie generovaná fotovoltaikou pohání domácí spotřebiče a její přebytek lze prodat nebo uskladnit. Zjištění, kolik elektřiny tato zařízení spotřebují, nám pomůže naplánovat, jaký výkon fotovoltaické instalace bude pro nás nejlepší.
Fotovoltaika – energie zdarma u vás doma
Fotovoltaické panely nám umožňují shromažďovat sluneční energii a přeměňovat ji na elektřinu, kterou lze využít v našich domovech. Pro prosuma je to obrovská výhoda. Sluneční světlo je obnovitelný zdroj energie, takže s neomezeným přístupem k němu můžeme počítat roky.
Fotovoltaika je bezúdržbový systém, který efektivně funguje i desítky let. Jedinou investicí, kterou musíme udělat, je vybudování vhodného systému zahrnujícího fotovoltaické panely.
Domácí elektrospotřebiče – kolik energie spotřebují?
Když k tomu připočteme množství elektřiny, kterou doma spotřebujeme, výsledek nás možná překvapí. Výkon, který televizor, notebook, lednička nebo pračka potřebuje celkem, dosahuje až 600 kWh za rok. To však nejsou všechny spotřebiče, které v našich domácnostech používáme.
Jaký je příkon kuchyňských spotřebičů?
Chladnička je zařízení, které se nachází v každé domácnosti a jeho účelem je, že musí být trvale připojena k elektrické síti. Navzdory tomu, že na rozdíl od zdání nepotřebuje tolik energie, na jeho provoz připadá přes 25 % energie spotřebované během roku. Čím vyšší energetická třída, tím méně elektřiny lednice spotřebuje, proto se vyplatí investovat do ekologičtějšího produktu.
Elektrická trouba kvůli možnosti zahřátí na opravdu vysokou teplotu spotřebuje hodně energie. I když nemusí neustále běžet jako lednička, je to typický kus vybavení, který se používá téměř každý den. Elektrická trouba je sice mnohem lepší alternativou ke klasické troubě, přesto byste měli pamatovat na množství spotřebované elektřiny.
Zatímco vaření by šlo bez trouby, sporák nebo indukční varná deska jsou nezbytností v každé kuchyni. Varná deska se stejně jako trouba zahřeje na dost vysokou teplotu, která během krátké doby spotřebuje velké množství energie. Možnost používat více polí najednou výrazně zvyšuje spotřebu energie, což lze pozorovat při použití všech současně.
Použitím myčky určitě ušetříme vodu, ale její ohřev je největší „zloděj“ elektřiny. Mytí nádobí v myčce je lepší pro životní prostředí, protože spotřebujeme mnohem méně vody, můžeme využít i eko režim, ve kterém se voda neohřívá na tak vysokou teplotu, což snižuje účty za elektřinu.
Jaká je spotřeba jiných zařízení?
Pračka je každodenní spotřebič, který nám výrazně usnadňuje život. Mytí rukou je dnes už těžko představitelné, i když dříve bylo extrémně běžné. K ohřevu vody se používá elektřina. Moderní energeticky úsporná zařízení nám dávají možnost praní v chladnější vodě, takže nevyžadují tolik elektřiny.
Dalším zařízením, které spotřebovává elektřinu, je televizor. Ačkoli je sledování televizních pořadů stále vzácnější, streamovací platformy jsou extrémně oblíbené. Moderní televizory s LED displejem jsou energeticky úsporné, a proto spotřebují méně elektřiny. Staré LCD monitory nejsou ekologické. Novější vybavení je zárukou nižších účtů za elektřinu!
Jak snížit spotřebu energie domácích spotřebičů?
Vědomé používání domácích spotřebičů nám pomůže šetřit energii. Investice do zařízení s vyšší energetickou třídou je mimořádně výhodná, protože spotřebuje mnohem méně elektřiny. Využití bezplatné elektřiny získané ze slunce jistě sníží naše výdaje, protože díky fotovoltaickým panelům si z velké části vyrobíme elektřinu pro vlastní potřebu.